Transparency

Извършването на промени в Изборния кодекс чрез Закона за извънредното положение не е удачна законодателна техника. Това каза в предаването „Преди всички“ преподавателят по избирателни системи Ваня Нушева от Асоциация „Прозрачност без граници”. Принципен е въпросът и подходът дали един закон се променя самостоятелно или през друг закон, посочи тя и даде пример – миналата година през Закона за държавния бюджет бяха извършени промени в Закона за политическите партии.

Когато става въпрос за организирането на изборния процес, редно е ЦИК да определя основните правила, смята Нушева, според която е по-удачно ЦИК да направи това след консултации, отколкото здравният министър да определя процедурно как да се организират изборите заради епидемичната обстановка.

Стоят неизчистени няколко въпроса – как се процедира с машинното гласуване, с разписките, издавани от машините, при какви условия се броят, допълни преподавателят.

Внимателно трябва да се подходи и към видеонаблюдението, отбеляза Ваня Нушева. Централизирано видеонаблюдение в секциите към този момент е много рискова идея, заяви тя. „Но пък самостоятелното заснимане от наблюдатели и застъпници е въпрос, който не е намерил своето разрешение.“

Необходима ли е по-дълга листа от членове на секционните избирателни комисии?

„Трябва да има резервен списък от кандидати за членове на СИК. Тук е мястото на политическите партии да бъдат достатъчно активни, да предложат повече членове на СИК, включително резерви.“

Една от идеите в тази посока за по-гъвкаво решение е да бъдат предложени преболедували хора и учители, които вече са ваксинирани, каза още Ваня Нушева. Тя припомни, че още в началото на септември неправителствени организации са правили предложения в тази посока – за гарантиране на съставите на СИК, но Народното събрание ги е неглижирало.

Цялото интервю слушайте на страницата на БНР.