Индексът на България през 2021 година е 42 пункта, с което страната се нарежда на 78 място в световната класация и на последно място в Европейския съюз, заедно с Унгария и Румъния.

Файлове




Индекс за възприятие на корупцията
Индексът за възприятие на корупцията за 2022 г.: липса на напредък в борбата с корупцията; установена е ясна връзка между насилие, авторитаризъм и корупция. Глобалният мир е под заплаха, като корупцията е както ключова причина, така и резултат от това положение.
ИНДЕКСЪТ НА БЪЛГАРИЯ
Индексът на България през 2022 година е 43 пункта, с което страната се нарежда на 72 място в световната класация и на предпоследно място в Европейския съюз, като през тази година Унгария заема последното място в класацията. България е включена за двадесет и пети път в изследването на Transparency International.
В сравнение с предходната година индексът бележи незначително повишение от 1 пункт. Промяната от една точка в резултата на Индекса не е статистически значима, като в тази връзка следва се вземат предвид две обстоятелства: 1) стойности на индекса под 50 пункта са показател за систематичен проблем с корупцията и за неефективна борба; 2) за отбелязване на съществен напредък е необходимо подобрение на резултата със статистически значимо повишение над 3 пункта.
Анализът на резултатите от индекса на България за периода 2012 – 2022 г. дава основание за критична оценка: липсва съществен напредък в противодействието на корупцията, като на фона на положителното развитие при част от държавите-членки на ЕС (като например Естония, Литва, Латвия, Чехия) индексът на страната откроява тенденция на сериозно изоставане.
България е една от трите държави, които са поименно посочени в доклада за 2022 година. Основните рискове и проблеми, пред които е изправена страната:
Фрагментацията на политическия живот, която води до продължаваща политическа криза и до управлението на служебни правителства, които не подлежат на ефективен контрол и отчетност.
Политическата корупция, която оставя нерешен въпроса за лобизма в законодателния процес. Последните изменения в изборното законодателство увеличават риска от манипулации на предстоящите парламентарни и местни избори.
Липса на видими и ефективни действия по изпълнение на Стратегията за борба с корупцията за периода 2021-2027 г.
Голяма част от ръководствата на независимите регулаторни институции са с изтекъл мандат, което води до криза на легитимността и до ограничена възможност за реализиране на техните политики.
Може да се запознаете с цялото изследване в текстовия файл.
Представянето на резултатите от изследването “Индекс за възприятие на корупцията” за 2022 година е достъпно във видео архива на сайта на БТА.




Индекси




Индекс за възприятие на корупцията
Индекс за възприятие на корупцията за 2022 година
Асоциация “Прозрачност без граници“ ще представи резултатите от изследването “Индекс за възприятие на корупцията” за 2022 година на 31 януари…
Нов проект на закон за Whistleblower-ите, но със старите проблеми
Миналата седмица в Парламента бе представен нов проект на Закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация…
Настояваме правителството да внесе незабавно, повторно законопроекта за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения
Асоциация “Прозрачност без граници” изпрати отворено писмо до министър-председателя и до министъра на правосъдието, в което изразява възмущението си от…
Асоциация „Прозрачност без граници“ отбелязва международния ден за борба с корупцията
Асоциация „Прозрачност без граници“ представи класацията „Индекс на местната система за почтеност“ за 2022 г., която оценява капацитета на местните…
Стандарти за бизнес интегритет в енергетиката – кога?
Асоциация „Прозрачност без граници“ участва в енергийната дискусия „Да намалим сметките – енергийната бедност и цените“ на 01 декември 2022…
Асоциация „Прозрачност без граници“ ще участва в конференция свързана с енергийната криза
На 01 декември 2022г. Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще представи необходимостта от въвеждането на стандарти…
30 ное. 2022