Настоящият доклад обобщава изводите от оценките на 25 национални системи за почтеност в Европа, извършени през 2011 г. Изследванията са проведени в съответните държави и са координирани от националните представителства на Transparency International.
Проучванията са проведени в периода февруари – декември 2011 година от изследователски групи или водещи изследователи, които са консултирали своята дейност с експертна група и съответното национално представителство на Transparency International. Националната система за почтеност представлява аналитичен подход за оценка на ефективността и устойчивостта на институциите на една държава във връзка с превенцията и противодействието на корупцията.
Всяка от институциите и секторите, включени в Националната система за почтеност, е оценявана по три критерия, които са от съществено значение за способността им да противодействат на корупцията. Първо, цялостен капацитет, основан на правния статут и ресурси, които са в основата на всяко ефективно институционално функциониране. Второ, вътрешни правила и практики на управление фокусирани върху прозрачността, отчетност и почтеност в дейността на институцията и трето и последно, но не по важност степента, до която дадената институция изпълнява възложената й роля в антикорупционната система.