Конституционният съд на България е изправен пред едно от най-големите си предизвикателства, разглеждайки жалби за касиране на последните парламентарни избори. Въпреки че срокът за произнасяне е само два месеца, експерти и наблюдатели изразяват скептицизъм относно възможността да се извърши подробна проверка в такъв кратък период.
Сложната ситуация в Конституционния съд
Конституционните съдии вече събират екип от експерти, които да анализират обстоятелствата и да изяснят всички нередности, посочени в жалбите. Според изказване на един от съдиите, това е изключителен случай, в който съдът ще трябва да действа като орган, разглеждащ факти – роля, която излиза извън обичайните му функции.
“Очакванията бяха, че Народното събрание няма да заработи и няма да възникне правен интерес, изискващ произнасянето на съда. Но реалността е различна,” коментира Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация „Прозрачност без граници“.
Блокирано Народно събрание и риск от нови избори
Политическата криза също усложнява ситуацията. Народното събрание зацикли още на етапа на избор на председател, което възпрепятства формирането на парламентарни групи и възлагането на мандати за съставяне на правителство. Тази блокада прави невъзможно насрочването на нови избори, в случай че сегашните бъдат касирани.
Престъпления в секционните комисии – коренът на проблема
Основните причини за подадените жалби се крият в работата на секционните избирателни комисии. Според Славов, членовете на тези комисии са длъжностни лица по смисъла на Наказателния кодекс, а действия като подправяне на резултати представляват престъпления срещу политическите права на гражданите и документни престъпления.
„Подправянето на протоколи с невярно съдържание е ясно нарушение. Когато броите бюлетините и числата не съвпадат с протокола, това е доказателство за престъпление. Трудността не е в доказването, а в предприемането на действия,“ категоричен е той.
Към какво води касацията на изборите?
Ако Конституционният съд вземе решение за касиране на изборите, това ще постави страната в безпрецедентна ситуация. Въпросът не е само в организационната способност, но и в международния имидж на България като демократична държава. Случаят подчертава нуждата от реформа в изборния процес, която да гарантира прозрачност, отчетност и защита на политическите права на гражданите.
Събитията около жалбите за касиране на изборите ще бъдат решаващи за доверието в институциите и легитимността на демократичния процес в България.
Цялото интервю с Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация “Прозрачност без граници” може да чуете в страницата на БНР.