Повече от милион души не би трябвало да са в избирателните списъци, смята изпълнителният директор на “Прозрачност без граници”.
Урните не се отварят в СИК, а запечатани се носят в преброителен център, където се брои публично, обясни той.
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде. В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии.
Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на “Прозрачност без граници”. Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%.
Това са длъжностни лица по смисъла на Наказателния кодекс и става дума за престъпления срещу политическите права на гражданите, поясни той относно огласените в медиите случаи на изборни злоупотреби в секционни избирателни комисии.
Неслучайно беше въведено 5 години лишаване от свобода. Законодателят е признал висока опасност за обществените отношения, коментира Славов.
Сред възможните решения за ограничаване за изборните манипулации той открои командироване на служители на МВР и на магистрати по време на избори.
Идеята за преброителните центрове е била апробирана на терен и работи, коментира Калин Славов в предаването “Преди всички”.
“Урните не се отварят в СИК, а запечатани се носят в преброителен център, където има журналисти, представители на обществеността, на всички политически партии. Отново има видеонаблюдение. При разкъсване на тази местна връзка на зависимости, съвсем неутрално се броят бюлетините пред очите на всички. Нещо, което би намалило и грешките при броене.”
Възможно е хартиените бюлетини да се броят и на машина, което ще ускори процеса, допълни още изпълнителният директор на “Прозрачност без граници”.
Славов подчерта, че разправата с машинното гласуване е станала по “брутален начин”.
Изчистването на избирателните списъци от мъртви души няма да е лесен процес, смята Калин Славов.
“Става въпрос за цифра повече от милион, които не би трябвало да са в изборните списъци.”
Добър възможен подход по думите му е и активната регистрация.
Частичното касиране на изборите не е прецедент. Редно е да бъде осъществен съдебен контрол в рамките на такива нарушения, заяви Калин Славов.
Цялото интервю слушайте на страницата на БНР.