Transparency

На 10 декември 2024 г. в София, Асоциация „Прозрачност без граници“ представи резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г.

Изследването подчерта ключов проблем: държавата не предоставя необходимата подкрепа на общините за изпълнение на антикорупционните мерки, заложени в Националната стратегия за превенция и противодействие на корупцията (2021-2027), както и възможността да се създаде среда, в която местната власт работи прозрачно, ефективно и с минимални рискове от корупция, като се засилва доверието на гражданите в институциите.

Това води до ситуация, в която местната власт е оставена да се справя сама, често с ограничени ресурси и капацитет.

Общият резултат за 2024 г. е 3,27 точки (при максимална стойност 5), което представлява леко увеличение спрямо 2023 г. (3,23 точки).

От началото на изследването през 2015 г. се наблюдава устойчив напредък, особено в публичността и отчетността на местната власт.

Ключови резултати

Общинска администрация: Лидер в развитието

Общинската администрация затвърждава водещата си роля с индекс 3,89 през 2024 г. Най-високи оценки получават администрациите в Бургас (4,40), Русе (4,39) и Монтана (4,32). Напредъкът се дължи на:

Разширяване на електронните услуги.

Осигуряване на достъп до публични регистри.

Предизвикателства остават предоставянето на съдържателна информация за изпълняваните проекти и управлението на общинските фирми.

Кметове: Устрем към отчетност

Кметовете подобряват своя индекс от 3,69 през 2023 г. на 3,82 през 2024 г. Лидери са кметовете на Търговище (4,37), Русе (4,36) и София (4,33).
Те предприемат действия за:

Подобряване на отчетността чрез социални платформи.

Разширяване на участието на гражданите в бюджетния процес.

Въпреки това, недостатъчната публичност на консултативните процеси и липсата на собствени антикорупционни инициативи остават слабости.

Общински съвети: Бавно, но стабилно развитие

Индексът на общинските съвети нараства до 3,25 през 2024 г., воден от примера на Бургас (4,32). Напредъкът се дължи на:

Подобряване на прозрачността на дейността на комисиите.

Публикуване на профили и контакти на съветниците.

Други институции и сфери

Съдилища: Индекс 3,51 – спад, свързан с високата натовареност.

Полиция: Индекс 3,21 – проблеми с разследването на корупционни престъпления.

Местни медии: Индекс 2,99 – финансови затруднения и компромиси с качеството.

Здравеопазване: Индекс 3,15 – значителни различия в достъпа до услуги между общините.

Класация на общините

За втора поредна година водеща позиция в класацията по общини заема община Русе с индекс от 3,79 точки. В сравнителен план с предходната година тя повишава своя общ индекс от 3,74 т. през 2022 година до 3,79 т. през 2023 година, като напредъкът се дължи на продължаващи мерки за отчетност и на установяване на рамка от правила на взаимодействие на местната изпълнителна власт със структури на гражданското общество и бизнеса. В групата на общините с висок индекс са община Бургас (с общ индекс 3,66 точки) и София (с общ индекс 3,58 точки). В тези общини е налице както изграден капацитет на институциите на местната власт, така и активни и стабилно функциониращи структури на гражданското общество, бизнеса, медиите и здравеопазването.

Подобрение на стойностите на общия индекс се констатира при общините Перник, Велико Търново, Ловеч, Благоевград, Плевен, Хасково. В част от тези общини напредъкът се дължи и на мерките, които местната изпълнителна власт предприе в отговор на препоръките, формулирани в Индекса от 2022 г., на установеното сътрудничество с Асоциация „Прозрачност без граници“ и възприемането на добри практики.

Дейността на местните институции в Кърджали и Силистра все още не съответства на стандартите за прозрачност и равнопоставен диалог с обществото, а гражданските структури – бизнес, медии и неправителствени организации са слаби и недостатъчно активни. Въпреки това, следва да се отбележи, че и при четирите общини се наблюдава известно повишаване на индексите.

Индексът на Местната система за почтеност в България представя резултатите от изследване в 27-те общини – областни центрове, което включва данни за капацитета, ролята и управлението на 10 ключови институции и сектори от обществения живот на местно ниво: общински съвет, кмет, общинска администрация, съд, полиция, политически партии, бизнес, медии, граждански организации и общински структури на здравеопазването.

Индексът е съставен въз основа на детайлно разработен набор от показатели, които оценяват капацитета за ефективно функциониране на изследваните сектори, управлението им и тяхната роля и принос за развитие на местните общности в контекста на доброто управление и превенцията на корупцията.

Пълните резултати от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г. са публикувани на нашия уебсайт Местна система за почтеност.