Transparency

На 10 октомври 2024 г.Асоциация „Прозрачност без граници“ проведе работна дискусия с представители на гражданското общество и журналисти, посветена на защитата на лицата, разкриващи информация за нарушения.

Събитието събра на едно място професионалисти, които работят в областта на доброто управление, антикорупцията и защитата на правата на човека.

Акценти по време на дискусията

Основните акценти от работната дискусия бяха свързани с ключовите предизвикателства и празнините в правната рамка,    недостатъчната защита на лицата, подаващи сигнали за нередности, въпреки наличието на европейската Директива 2019/1937 и националния Закон за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения.

Участниците изразиха загриженост, че правната рамка често не отговаря на практическите нужди на тези хора и подчертаха необходимостта от по-широко разбиране на ролята на гражданското общество и медиите в предоставянето на подкрепа.

Друга ключова тема беше стигматизацията на лицата, разкриващи нарушения, които често се възприемат като „доносници“. Обсъдени бяха възможностите за промяна на обществените нагласи чрез по-добра информираност и публичност, както и важността на създаването на мрежа от организации, готови да се застъпват за правата на тези лица.

 

(г-н Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация “Прозрачност без граници” и г-жа Михаела Мечкунова, Заместник-министър на правосъдието)

Предстоящи стъпки за съвместни действия

Като резултат от дискусията, участниците се обединиха около няколко конкретни стъпки за съвместни действия:

  1. Сътрудничество за застъпничество пред институциите с цел подобряване на правната рамка и създаване на подкрепяща среда за лицата, разкриващи нарушения.
  2. Разработване на механизми за правна и психологическа подкрепа, които да бъдат достъпни за лицата, подаващи сигнали.
  3. Насърчаване на законодателни промени чрез съвместно застъпничество, насочено към отстраняване на празнините в законодателството и осигуряване на по-добри условия за разкриване на нередности.

 

Работната среща завърши с конструктивен диалог между гражданския сектор и журналисти, представители на синдикатите и на потребителските организации, Министерство на правосъдието, Комисията за защита на личните данни, институцията на Омбудсмана, Националното бюро за правна помощ, които подчертаха значението на публичната защита и ангажираността на институциите.

Събитието е част от проект „Легитимност и отчетност за по-добра защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения (ЛЕО)“, реализиран в партньорство с Transparency International Romania и Националната агенция за почтеност на Румъния, съфинансирано от Европейския съюз, програма „Граждани, равенство, права и ценности“ (CERV).