На 17 октомври 2024 г. в Регионалния център за развитие на социалната и солидарна икономика в гр. Варна се проведе работна дискусия на тема „Защита на лицата, разкриващи информация за нарушения – ролята на гражданските организации в България“. Събитието беше организирано от Асоциация „Прозрачност без граници“ и включи представители на неправителствени организации, институции и медии.
Основните теми на дискусията бяха насочени към:
Правната рамка и принципите на защита на лицата, подаващи сигнали – участниците обсъдиха философията на европейската директива (ЕС) 2019/1937 и транспонирането ѝ в българското законодателство. Бяха подчертани предизвикателства като негативните обществени нагласи, недостатъчната информираност на потенциалните податели на сигнали и липсата на подкрепяща среда.
Предизвикателства в националното законодателство – липсата на адекватна защита за журналистите и гражданските активисти, които публично оповестяват информация за нарушения, беше посочена като сериозен проблем. Това може да доведе до ответни действия, включително съдебни производства срещу тях.
Препоръки за подобрение – участниците предложиха провеждане на информационни кампании, които да разяснят смисъла на новото законодателство и да информират гражданите за каналите за подаване на сигнали и механизмите за защита. Освен това, беше подчертано значението на поддържането на диалог и изграждането на мрежа за обмяна на добри практики между граждански организации, медии, институции и бизнеса.
Събитието е част от инициативата „Легитимност и отчетност за по-добра защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения (ЛЕО)“, изпълнявана от Асоциация „Прозрачност без граници“ в партньорство с Transparency International Romania и Националната агенция за почтеност на Румъния, съфинансирана от Европейския съюз по програма „Граждани, равенство, права и ценности“ (CERV)