Гарантирането на прозрачност и ефективен контрол при възлагането на обществени поръчки в България е проблем, който през последните години привлича вниманието не само на неправителствени организации и експерти, работещи в сферата на противодействие на корупцията и доброто управление, а и на национални и европейски институции.
Идеята е да бъде изградена рамка от правила и механизми която да доведе до ефективно, законосъобразно и прозрачно използване на публичните ресурси. За да бъдат преодолени тези проблеми, прозрачността трябва да бъде превърната във водещ принцип при възлагането и изпълнението на обществени поръчки.
Като продължение на своите усилия в изваждането „на светло” на информацията относно нередностите в тази област през последните години Асоциация „Прозрачност без граници” постави основен акцент в дейността си към създаването на нов инструмент, който да служи не само за мониторинг и оценка на проблемите, свързани с обществените поръчки, но преди всичко – за легитимно гражданско въздействие върху процеса на възлагане и осъществяване на обществени поръчки.
Въз основа на опита на международната организация Transparency International, част от която е и Асоциация „Прозрачност без граници”, бе създаден Пакт за почтеност при обществените поръчки. Пактът за почтеност представлява средство за превенция на корупционни практики, което осигурява възможност за независимо гражданско наблюдение, като с включването на трета външна страна (в лицето на независим наблюдател) създава допълнителни гаранции за надзор по изпълнението на договорите за обществени поръчки и насърчава добрите практики в тази сфера.